اسرا تی وی (کارگاه رسانه و انقلاب)

منو

کارگاه آموزشی ویراستاری

%d9%86%d9%88%d8%b4%d8%aa%d9%862

ویرایش یا ویراستاری به فرایند انتخاب و آماده‌سازی محصولات نوشتاری، دیداری، تصویری، شنیداری، و رسانه‌ایِ مورد استفاده در انتقال اطلاعات می‌گویند. در فرایند ویرایش ممکن است تصحیح، تلخیص (خلاصه‌سازی)، ساماندهی، و بسیاری تغییرات دیگر به قصد تولیدِ اثری منسجم، یکدست، درست، دقیق، و کامل صورت گیرد. هر نوشته باید از جهات گوناگونی مانند محتوا، بیان، صحّت و اعتبار، دقت، نظم، آراستگی، و علایم نگارشی بررسی و بازبینی شود. به این بازبینی «ویرایش» یا «ویراستاری» می‌گویند. ویراستار موظف است که ضمن رعایت سبک صاحب نوشته یا مترجم، خطاهای دستوری، حشو، تکرار، گزافه‌گویی، و عبارت‌های بی‌شیرازه و پریشان را سامان دهد. ویرایش، از دیدگاهی کلی، به ویرایش عمومی: ویرایش‌های «صوری»، «زبانی» و «محتوایی ـ ساختاری» که عموم نوشته‌ها، بدون توجه به محتوایشان، به همهٔ آنها نیاز دارند، روی‌هم‌رفته ویرایش عمومی نامیده می‌شوند. این سه نوع ویرایش معمولاً به‌دستِ یک ویراستار به نام «ویراستار عمومی» انجام می‌شود. و ویرایش ویژه: هریک از ویرایش‌های «ترجمه»، «علمی»، «تخصصی»، «گفتاری»، «تصویری»، «نمایه‌ای»، «ادبی»، «تلخیصی» و «تصحیحی» که هر نوشته، بسته به محتوایش، ممکن است به یکی یا بیش از یکی از آنها نیاز داشته‌باشد، «ویرایش ویژه» نامیده می‌شوند.

کارگاه آموزشی ویراستاری – اصول شیوه ویراستاری نشریات – چگونه یک متن را ویراستاری کنیم

مدرس:  استاد کشفی نیا

این کارگاه به آموزشی مبانی ویراستاری با توجه ویژه به نویسندگی و ویراستاری در نشریات و مجلات تجربی مخصوصا دانشجویی در قالب یک جلسه آموزشی می پردازد، این کارگاه در تابستان سال ۱۳۹۰ توسط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه کل کشور تحت عنوان دوره ضیافت رسانه های مجازی و مکتوب در دانشگاه فردوسی مشهد هم زمان با ماه مبارک رمضان برگزار شده است. مخاطبین حاضر در جلسه دانشجویان فعال فرهنگی و اعضای نشریات دانشجویی می باشند. محتوای فیلم این کارگاه با سه کیفیت (موبایل و خوب، عالی) بارگذاری شده است که کیفیت موبایل ان ۳GP کیفیت خوب ان قابل نمایش در رایانه ها و  کیفیت عالی آن همان کیفیت فول HD است.اما برای استفاده معمولی و یادگیری در کامپیوتر و نمایشگرهای بزرگ کیفیت خوب مناسب تر است و کیفیت موبایل هم برای استفاده در تبلت و موبایل آماده سازی شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دسته :  نشریات و مکتوبات

دیدگاه ها

 • ارسال شده در ۹۷/۱۱/۱۰ ۱۰:۴۲

  سمیرا

  با سلام بنده فیلم رو با کیفیت خوب دانلود کردم اما بعد از فایل اول و دوم به جای فایل سوم فایل شماره 4 هست. لطفا قسمت سوم را برایم ایمیل بفرمایید. ممنون
  • ارسال شده در ۹۸/۰۲/۱۱ ۱۲:۲۵

   اسرا تی وی

   گاهی فایل زیپ و فشرده دچار این مشکل میشه یه سرچ ساده بکنید راهحلش هست