اسرا تی وی (کارگاه رسانه و انقلاب)

منو

کارگاه آشنایی و بررسی وهابیت

کارگاه آشنایی و بررسی وهابیت - کارگاه شناخت وهابیت- کارگاه آشنایی با عقاید وهابیت - وهابی کیست

وهابیت یا وهابی گری

ریشه های وهابیت به اندیشه های «حمایتی» محمد عبدالوهاب (۱۷۸۷-۱۷۰۳)، خطیب اسلامی از نجد بر می گردد که با اتکا بر اندیشه های ابن تیمیه (۱۳۲۸-۱۲۶۳)، عالم سوری مقیم عربستان، در صدد پاکسازی اسلام از بدعت ها و نوآوری ها بر آمد. عبدالوهاب، با شیوخ خانواده بدوی محلی آل سعود که بر واحه القطیف حکومت می کردند، تبانی کرده و یک نهضت و قیام ترتیب داد.

با اکتشاف نفت در خاک عربستان سعودی توسط آمریکایی ها که پس از آن سیلاب دلارهای نفتی به خزانه آل سعود شروع شد، وهابیت از تغذیه نیرومند مالی برخوردار شد تا بتواند در سراسر جهان اسلام گسترش یابد. وهابیت فقط در عربستان سعودی و قطر به رسمیت شناخته شد و تا قبل از سقوط طالبان، ایدئولوژی این جنبش بود. عده زیادی بدون درک ماهیت وهابیت، خود را پیرو آن اعلام می کنند.

مدرس:  استاد  طبسی

کارگاه آشنایی و بررسی وهابیت – کارگاه شناخت وهابیت- کارگاه آشنایی با عقاید وهابیت – وهابی کیست

این کارگاه به صورت معرفی و ریشه شناسی وهابیت با محوریت عربستان سعودی و نیز ساختار و عقاید وهابیت است، مخاطبین حاضر در کارگاه جوان بوده و مفاهیم با شناخت عقاید وهابیت و تفکیک وهابیت از اهل تسنن شکل گرفته است.

این کارگاه در دو قالب صوت و تصویر باگذاری شده است. که شامل شش جلسه آموزشی می  باشد ، کیفیت صوت در حد مطلوب و کیفیت تصویر مناسب است که با حجم کم تصویری قالب قبول دارد، با توجه به فضای کلاس بهتر است از فیلم آموزشی استفاده کنید تا از فضای تصویری نیز بهرمند باشید. کیفیت فیلم و صوت در سطح قابل قبول است. همچنین جلسات این کارگاه به صورت مستقل از هم بارگذاری شده است تا امکان دریافت و دانلود مستقل جلسات به صورت صوت و تصویر فراهم باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دسته :  قرآن و اهلبیت

دیدگاه ها