اسرا تی وی (کارگاه رسانه و انقلاب)

منو

کارگاه آموزشی روش سخنرانی دینی

 

کارگاه آموزشی روش سخنرانی دینی - شاخص موفقیت محتوا چینش مطالب تاثیرگذار سخنوری مذهبی

 

روش سخنرانی دینی

روشمند کردن تبلیغات دینی در ابعاد مختلف آن از جمله نیازهای امروز حوزه و روحانیت است. در این میان، سخنرانی دینی با سابقه دیرین و تأثیرگذاری ویژه، به عنوان سنّتی ترین روش تبلیغی روحانیت شیعه اهمیتی ویژه دارد.  گاهی از زاویه تأثیرگذاری بر مخاطب، به مطالب سخنرانی می نگریم و بر این اساس، دقت لازم را در چینش مطالب به کار می گیریم. با توجه به اینکه فصل مستقلی را به راههای تأثیرگذاری در دو حوزه «اندیشه» و «احساس و هیجان و گرایش» اختصاص داده ایم، از طرفی هنگام چینش مطالب باید به آن راه ها نیز توجه خاص داشت؛ اگر راه هایی را برای ایجاد انگیزه در ابتدای سخنرانی بیان می کنیم، طبعا باید در چینش مطالب نیز مطالبی را برای انگیزه سازی در ابتدای سخنرانی قرار دهیم، و یا اگر برای زیباسازی سخن، دسته بندی مناسب را پیشنهاد می کنیم، باید در چینش مطالب نیز آن را رعایت کنیم.

مدرس: استاد  حجت الاسلام  هادی پور

کارگاه آموزشی روش سخنرانی دینی – شاخص موفقیت محتوا چینش مطالب تاثیرگذار سخنوری مذهبی

این کارگاه در قالب تصویر بارگذاری شده است که شامل یک جلسه آموزشی می  باشد ، کیفیت در حد مطلوب و کیفیت تصویر مناسب است که با حجم کم تصویری قالب قبول دارد، با توجه به فضای کلاس بهتر است از فیلم آموزشی استفاده کنید تا از فضای تصویری نیز بهرمند باشید .

 

 

مدت زمان: ۱۹ دقیقه ۴۶ ثانیه

دسته :  قرآن و اهلبیت

دیدگاه ها

  • ارسال شده در ۹۷/۱۲/۰۶ ۰۹:۴۲

    صالحی - تربیت راهنما

    کتاب روش شناسی سخنرانی دینی کتاب روش سناسی خطبه خوانی در سخنرانی کتاب روش شناسی سخنرانی دینی 1- روش های خطبه خوانی کتاب روش شناسی سخنرانی دینی 2- روش های روضه خوانی کتاب روش شناسی سخنرانی دینی 3- روش های چینش و پرورش محتوا کتاب هایی هستند که توسط استاد سلمه ای به چاپ رسیده اند
  • ارسال شده در ۹۸/۰۱/۰۲ ۱۴:۵۷

    هادی

    ،معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه های علمیه سه کتاب در حوزه روش شناسی سخنرانی دینی را منتشر کرد. سال های متمادی موضوع مهمی همچون چیستی، چرایی و چگونگی خطبه و خطبه خوانی به دلایل مختلف (ازجمله وجود شبهاتی که به آنها پاسخ گفته شده است)، مورد غفلت قرار گرفته و بسیاری از سخنرانان به خواندن خطبه های کلیشه ای و تکراری عادت کرده اند. بی توجهی به خطبه آنقدر در میان بعضی سخنرانان شایع است که حتی گاهی خود سخنران آنچنان که باید توجهی به الفاظ و مضامینی که قرائت میکند ندارد چه رسد به مخاطب. کتاب «روش های خطبه خوانی» نوشته ی حجت الاسلام مسعود سلمه ای با ایجاد تنوع و جذّابیت در نوع خطبه خوانی و ارائه ی نگاهی نو به بحث خطبه، به انواع، اجزاء، شرایط و شیوه های قرائت خطبه، حس های مختلف هنگام قرائت خطبه، انواع جملات و عبارات متصل به خطبه و در نهایت به خطبه های معصوم ، ماه مبارک رمضان، محرم الحرام و... می پردازد. یکی دیگر از دغدغه های مهم مبلغان، یادگیری چگونگی ذکر مصیبت و یا همان روضه خوانی(نه مداحی) در پایان سخنرانی است و نیز انتظار عموم مردم از آنها، شنیدن روضه های دلنشین و زیبا بوده و هست. به تجربه ثابت شده است که مبلغان و سخنورانی می توانند در عرصه ی تبلیغ موفق تر عمل کنند که بتوانند خوب روضه بخوانند، این در حالی است که ضعف روضه خوانی در میان برخی مبلغان، مسئله ی قابل کتمانی نیست. کتاب «روش های روضه خوانی» نوشته ی حجت الاسلام مسعود سلمه ای در سه بخش چیستی، چرایی و چگونگی به تعاریف، انواع، اقسام روشها و شیوه ها، اصول و فنون روضه خوانی میپردازد. در این کتاب به بیش از ۳۰ شیوه جذاب و متنوع پرورش روضه، به همراه نمونه های اجرایی آن به تفصیل پرداخته شده است. بسیاری از مبلغان در رابطه با این که چگونه میتوان محتوای سخنرانی را به شکلی تأثیرگذار چینش کرد سردرگم بوده و سؤالات متعددی را پیرامون چگونگی تقدم و تأخر مطالب مطرح می کنند. کتاب «روش های چینش و پرورش محتوا» نوشته ی حجت الاسلام محمدمهدی ماندگاری، روش های جامعی را برای تنظیم، چینش و پرورش و حتی تولید محتوا ارائه میدهد. چینش و پرورش محتوا یکی از مباحث مهم و ضروری در روش شناسی سخنرانی دینی به شمار میرود. کتاب مذکور از دو زاویه به چینش و پرورش محتوا توجه دارد: الف) چینش مقدماتی که شامل چینش بر اساس اجزاء سخن و جلسات سخنرانی است. ب) چینش تکمیلی که شامل چینش بر اساس قالب های سخن و مدل های مفهومی است.